Про те, що таке правильний рівень харчування

Багато людей вважають, що якщо для вас щось добре, то чим більше цього, тим обов'язково краще. Але тільки не у випадку з харчуванням. Тваринам і людям потрібна така кількість харчування, яке буде сприяти поліпшенню метаболізму. Убогість поживних речовин в раціоні призведе до дефіциту і збою в функціонуванні організму. І в кінцевому підсумку дефіцит стане причиною серйозних проблем зі здоров'ям і можливою смертю. З іншого боку, при надлишку таких, організм намагається позбутися від зайвої кількості речовини. Якщо така кількість стає настільки великим, що речовина починає накопичуватися в організмі, настане стан отруєння, і як наслідок серйозні проблеми зі здоров'ям і можлива смерть.

Ступінь дефіциту в поживних речовинах залежить від типу поживної речовини, кількості, наскільки його не вистачає в раціоні і / або як довго випробовувався дефіцит, а також від стадії життя тваринного. У цуценят і кошенят більш низьку кількість поживних речовин, що накопичуються організмом, ніж у більш дорослих. Отже, удар від дефіциту в поживних речовинах позначиться сильніше на молодому тварині, ніж на більш дорослому. Ступінь отруєння живильною речовиною залежить від того, наскільки його кількість перевищувала оптимальний рівень, від самого поживної речовини і як довго тривав період перегодовування.

Існує рівень, який забезпечить оптимальну ефективність і якість життя. Однак, допускається кількість не сильно відрізняються від оптимального рівня (трохи менше, трохи більше). Чим більше кількість поживно речовини відрізняється від оптимально рівня, тим швидше знижується якість здоров'я і життя, будь то в разі дефіциту або передозування. Кількість поживних речовин, нестача якого призводить до дефіциту і як наслідок до істотного зниження якості здоров'я і життя, залежить від характеру певного поживної речовини. Так це зайняло б якийсь час, перш ніж виявилися б ознаки дефіциту в залозі, і все через здатність організму накопичувати залізо. З іншого боку, ознаки дефіциту вітамінів групи В або електролітах таких як: натрій, калій або хлорид можуть проявитися набагато швидше.

Точно так же, зайва кількість поживної речовини може привести до стану токсичності. Знову ж, кількість, яке може привести до такого стану, залежить від особливостей конкретного поживної речовини. Так, щоб стати причиною серйозної передозування, кількість вітамінів групи В має набагато перевищувати оптимальний рівень, тому що вони легко виводяться організмом. З іншого боку, щоб довести ситуацію до критичної, в разі застосування селеніума, міді і вітамінів групи Д, буде потрібно зовсім на трохи перевищити оптимальний рівень.

Тепер, що стосується харчових добавок. Практично у всіх кормів технологія приготування базується на найнеобхідніших поживних елементах в адекватних кількостях, необхідних для здорового стану тварини. Для деяких тварин при певних умовах можуть виявитися корисними добавки. Годує сучка через високі потреб в поживних речовинах - це хороший приклад ситуації, де додаток до корму виявляється корисним. Інший приклад доповнення до харчування - це тварина у віці, тому що у таких тварин процес перетравлення і метаболізму знижений. Проте, навіть при цих обох ситуаціях існує можливість перегодовування, в результаті якого виникає ситуація інтоксикації.

Вид харчування також важливий, як і його кількість. Певні види поживних речовин більш корисні, ніж інші, і в разі перегодовування деякі поживні речовини в більшій мірі інших можуть стати причиною токсичної ситуації. Неочищені білки в кормі безпечніші, ніж амінокислоти. Дисбаланс жирних кислот омега 6 і омега 3 приведуть до порушень в процесі метаболізму. Надмірність вітаміну Е призведе до дефіциту вітаміну К. Вважається, що хелатні мінерали більш прийнятні, ніж мінерали з неорганічних джерел. Проте, зайве вміст міді може стати причиною дефіциту цинку.

І все ж, багато що належить вивчити з приводу оптимального рівня харчування, а також мінімальної та максимальної допустимості. Живильні речовини приходять в різних формах і з різних джерел. Слід взяти до уваги, що деякі види поживних речовин більш корисні і потрібні в менших кількостях, ніж в інших формах, як у випадку з хелатними мінералами і амінокислотами. Крім того, процес метаболізму у тварини може змінюватися, що в свою чергу змінює потреби в поживних речовинах. У двох словах, потрібно бути впевненим, що тварина не переїдає, так само як і те, що воно отримує належне харчування.

Рон Ромпала, доктор ветеринарної медицини.